Kas yra Nanotechnologija? Kas tai yra nano danga? Kaip ji veikia?

Kas yra Nanotechnologija ?

Nanotechnologija yra tarpdisciplininė taikomojo mokslo ir technologijų šaka, apimanti darbą su mažomis medžiagų dalelėmis – nanodalelėmis, matuojamomis nanometrais (viena milijardinė metro dalis) bei jų pritaikymą technologijose. Nanotechnologija apima medžiagas ir objektus ne didesnius nei apytiksliai 100 nm.

Galbūt daugelis tik pirmą kartą girdi sąvoką „Nanotechnologija“ , tačiau jų nuostabai ši mokslo šaka dabar mus lydi vos ne kiekviename žingsnyje. Nanotechnologijos naudojamos daugelyje sričių, bet šį kartą išskiriame tik keletą iš jų.

Šiandien nanotechnologija labiausiai padeda žmonėms tokioje paprastoje ir buitiškoje srityje, kaip švaros palaikymas. Nanodalelėmis padengtas paviršius turi daugybę smulkių iškilumų, kurie yra daug mažesni už vandens molekulę, todėl vanduo ant tokio paviršiaus neužsilaiko ir tiesiog nuteka juo, kartu nusinešdamas ir bet kokius nešvarumus. Šiuo principu „veikia“ ir lotoso lapai – lapai nesugeria vandens, nes vandens lašeliai teka lapu, kaip stiklo rutuliukai, kartu su savimi nusinešdami visas kitas pašalines medžiagas.. Taigi idėja pritaikyti nanotechnologija paviršių apsaugai nuo nešvarumų „pasiskolinta“ iš gamtos.

Šiandien jau gaminamos tokios „Nano dangos“, skirtos įvairiems paviršiams: užpurškus tokios medžiagos ant vonios ar veidrodžio, kalkės ir nešvarumai paprasčiausiai negalės užsilaikyti ant paviršiaus, tad jo nereikės valyti ir naudoti jokių chemikalų.

Kas tai yra nano danga?

Mokslininkams natūraliai kilo mintis pabandyti sukurti dirbtinę dangą, kurios struktūra būtų analogiška lotoso lapams. Šiam tikslui buvo pasitelktos nanodalelės. Nano dangos rišanti medžiaga yra vanduo arba alkoholis, kuris, padengus paviršių, išgaruoja. Mažos dalelės tarpusavyje sąveikauja ir priklausomai nuo paviršiaus suformuoja erdvinį tinklelį.

 1. Etapas: Nano dalelės pasklinda paviršiuje.
 2. Etapas: Vandeniui ar alkoholiui pradėjus garuoti, dalelės pradeda sluoksniuotis ant paviršiaus.
 3. Etapas: Nano dalelės pasiskirsto paviršiuje sudarydamos tvarkingą tinklinę struktūrą.

Paviršius būna ne tik padengtas apsauginiu sluoksniu, bet ir išlaiko vieną svarbiausių savybių – oro pralaidumą. Nano dalelės susigrupuoja taip, kad vanduo ir nešvarumai neįsigeria į paviršių.

Paviršiai padengti nanodalelėmis turi šias savybes:

 • jie būna oliofobiški (atsparūs riebioms medžiagoms), hidrofobiški (atsparūs vandeniui), acidofobiški (atsparūs rūgštims);
 • lengviau valomi, nes esant sąveikai su vandeniu nusivalo patys;
 • paviršiai apsaugomi ilgą laiką nematoma, nekenksminga danga;
 • mažiau jautrūs bakterijoms, pelėsiams;
 • geriau apsaugoti nuo UV spindulių.

Nanodanga naudojama daugelyje sričių:

 • namų ūkyje;
 • energetikoje, IT versle;
 • medicinoje ir farmacijoje;
 • prekyboje, maisto pramonėje;
 • automobilių, laivų apsaugoje.

Sudėtyje nėra chemijos:

Kadangi valymo priemonės yra visiškai naujos, žmonės dažnai klysta manydami, jog tai yra cheminio valiklio analogas, tik aukštesnio lygio. Tai netiesa – nanodanga  yra apsauginė priemonė, o ne valiklis. Danga išsilaiko metus ar net ilgiau, vėliau ji lengvai atnaujinama. Nanotechnologijų pagrindu sukurtos priemonės neturi jokių aktyvių cheminių elementų, tad nealergizuoja ir yra iš neutralios aplinkos.

Nanotechnologija
Nanotechnologija

Comments are closed.